Logo
HappyWater

News

BC Rugby Weekend Schedule: October 5-6, 2013
 
Published Friday, October 4, 2013
by Andrew Smith, BC Rugby Communications

Please check back for updates to kick off times and match locations as they are sent in.

BC RUGBY MEN'S LEAGUES

Canadian Direct Insurance Premier League - Sat. October 5th:
James Bay AA at Burnaby Lake (Burnaby Lake Sports Complex) 2:45pm
Castaway Wanderers at Capilano RFC (Klahanie Park, West Vancouver) 2:45pm
Meraloma Rugby Club at UVic Vikes (Wallace Field, Victoria) 2:45pm
UBCOB Ravens at Vancouver Rowing Club (Brockton Oval, Vancouver) 2:45pm

Ceili's Cup League - Sat. October 5th:
James Bay AA at Burnaby Lake (Burnaby Lake Sports Complex) 1:00pm
Castaway Wanderers at Capilano POSTPONED
Meraloma Rugby Club at UVic Norsemen (Wallace Field, Victoria) 1:00pm
UBCOB Ravens at Vancouver Rowing Club (Brockton Oval, Vancouver) 1:00pm

Okanagan Spring Brewery League One - Sat. October 5th
Langley RFC at Seattle RFC (Magnuson Park) 2:30pm
Richmond RFC at Kamloops Rugby Club (Rayleigh Rugby Park) 2:30pm
Surrey Beavers at UBCO Heat (Parkinson Rec) 2:30pm
Abbotsford RFC at UBC Thunderbirds (Wolfson Fields) 2:30pm
United Rugby Club at Bayside AA (South Surrey Athl Park) 2:30pm

Okanagan Spring Brewery League Two - Sat. October 5th
Langley RFC at Seattle RFC (Magnuson Park) 1:00pm
Richmond RFC at Kamloops Rugby Club (Rayleigh Rugby Park) 1:00pm
Surrey Beavers at Kelowna Crows (Parkinson Rec) 1:00pm
Abbotsford RFC at UBC (Wolfson Fields) 1:00pm
United Rugby Club at Bayside AA (South Surrey Athl Park) 1:00pm

Lower Mainland Third Division - Sat. October 5th
Abbotsford RFC at UBC (Wolfson Fields) 11:30am
Chilliwack at Vancouver Rowing Club (Brockton Oval) 11:30am
Brit Lions at Capilano-A (Klahanie Park) 11:30am
Kats RFC at Burnaby Lake (Burnaby Lake Sports Complex) 11:30am
Richmond RFC at Mountain Old Boys (SFU) 1:00pm
Scribes RFC at Ridge Meadows (Thomas Haney) 1:00pm
Brit Lions at Capilano-B (Klahanie Park) 1:00pm

Vancouver Island First Division - Sat. October 5th
Cowichan at Comox Kickers (Cumberland Village Park) 2:30pm
Velox Valhallians at Port Alberni (Port Alberni) 1:00pm
Velox Academy at Nanaimo Hornets (May Bennett) 2:30pm

Vancouver Island Third Division - Sat. October 5th
Powell River at Nanaimo Hornets (May Benett) 1:00pm
Sun. Oct 6th: Cowichan at Velox (Velox RFC) 1:00pm

--

BC RUGBY WOMEN'S LEAGUES

Women's Lower Mainland Tier One - Sat. October 5th
Mudhens at SFU (Banting Oval Park) 11:00am
Capilano RFC at Seattle RFC (Magnuson Park) 11:30am
Bayside AA at Kamloops (Rayleigh Rugby Park) 11:30am
EXHIBITION: Oregon RSU at Burnaby Lake (Burnaby Lake Sports Complex) 11:30am

Women's Lower Mainland Tier Two - Sat. October 5th
United at UBCOB Heat (Parkinson P10) 11:30am
SFU at Kelowna POSTPONED
Brit Lions at Abbotsford (CFV Exhibition) 11:30am
Meraloma at Ridge Meadows (Thomas Haney) 11:30am

Vancouver Island Senior Women - Sat. October 5th
Velox Valkyries at Nanaimo Hornets (May Bennett) 11:30am
CIS RUGBY: UBC Thunderbirds at UVic Vikes (Wallace Field) 11:30am

Women's Under-18 - Sun. October 6th: 
Abbotsford-1 at Bayside (South Surrey Athl Park) 11:30am       
Richmond-Lions at Abbotsford-2 (CFV Exhibition) 11:15am
Burnaby-Capilano BYE WEEKEND
Langley at United U19 EXHIBITION (Hume Park) 11:30am
Castaway Wanderers at Cowichan (Cowichan Rugby Club) 11:30am
Comox Kickers at Velox (Velox RFC) 11:30am

--

BC RUGBY AGE GRADE LEAGUES

Men's Under-20 - Sat. October 5th
UVic at UBC (Wolfson Fields) 11:00am
Western Washington University at Capilano (Klahanie Park) 1:00pm

Lower Mainland U19 Men - Sat. October 5th
TIER 1: UBCOB Ravens at Abbotsford (CFV Exhibition) 10:00am
TIER 1: Bayside at Capilano (Klahanie Park) 10:00am
TIER 2: Langley at Kelowna (Parkinson Rec) 1:00pm
TIER 2: Richmond at SFU (SFU) 10:00am
TIER 2: United at Surrey (Sullivan Heights) 10:00am

Lower Mainland U17 Men - Sun. October 6th:
TIER 1: Bayside at Abbotsford (CFV Exhibition) 12:30pm
TIER 1: UBCOB Ravens at Capilano-1 (Klahanie Park) 12:30pm
TIER 2: Langley at Bayside-U16 (South Surrey Athl Park) 12:30pm
TIER 2: United at Chilliwack (Yarrow Sports Field) 12:30pm
TIER 2: Brit Lions at Kamloops (Rayleigh Rugby Park) 12:30pm
TIER 2: Capilano-2 at Richmond-Burnaby (King George Park) 12:30pm

Lower Mainland U15 Boys - Sun. October 6th:
Capilano at Abbotsford (CFV Exhibition Park) 11:15am
Surrey at Bayside (South Surrey Athl Park) 11:15am

Lower Mainland U13/U14 Boys - Sun. October 6th:
7-a-side Tournament hosted by Meraloma (UBC Wolfson Fields) 10am-12pm

Island U18 Men - Sun. October 6th:
Castaway Wanderers at Velox (Velox RFC) 2:30pm
Nanaimo at Comox (Campbell River) 2:30pm

Island U16 Boys - Sun. October 6th:
Velox at Cowichan (Cowichan Rugby Club) 1:00pm

Island U14 Boys - Sun. October 6th:
Cowichan at Nanaimo-North Island (Cumberland Village Park) 11:30am
Velox at Castaway Wanderers (Windsor Park) 11:30am

-30-








Send this page to a friend

Show Other Stories

Top Right Rotation

Calendar Events

Facebook
Twitter to bcru
YouTube BC Rugby Union
BC Sevens Series
Japan Game
BM Logo Rotation


Copyright BC Rugby Union 2012