Logo
BC Rugby 125th Anniversary Fixture

News

BC Rugby Weekend Schedule: September 21-22, 2013
 
Published Friday, September 20, 2013

 



BC PROVINCIAL TEAMS

Canadian Rugby Championship - Sat. September 21st:
BC Bears at Prairie Wolf Pack (Ellerslie Rugby Park, Edmonton) 3:00pm

--

PROVINCIAL FINALS

2013 Saratoga Cup (McNicol Rugby Oval, Penticton)

Saturday, September 21st:
2:30pm SEMIFINALS: no.1 Manthers vs no.4 Elk Valley RFC
4:00pm SEMIFINALS: no.2 Brit Lions vs no.3 Williams Lake RFC

Sunday, September 22nd:
9:30am CONSOLATION FINAL Loser Semifinal 1 vs Loser Semifinal 2
11:00am FINAL Winner Semifinal 1 vs WInner Semifinal 2


--

BC RUGBY MEN'S LEAGUES

Mainland Cup (Elite) - Sat. September 21st:
POOL A: Burnaby Lake at UBCOB Ravens (Jericho Park) 2:45pm
POOL B: Meraloma at Capilano RFC (Klahanie Park) 2:45pm

Mainland Cup (First Division) - Sat. September 21st:
POOL A: Burnaby Lake at UBCOB Ravens (Jericho Park) 1:00pm
POOL B: Meraloma at Capilano RFC (Klahanie Park) 1:00pm

Okanagan Spring Brewery League One - Sat. September 21st:
Langley RFC at United Rugby Club (Hume Park) 2:30pm
Abbotsford RFC at Kamloops Rugby Club (Rayleigh Rugby Park) 2:30pm
Bayside AA at UBCO Heat (Parkinson Rec) 1:00pm
Richmond RFC at UBC Thunderbirds (Wolfson Fields) 2:30pm
Seattle RFC at Surrey Beavers (Sullivan Heights) 2:30pm

Okanagan Spring Brewery League Two - Sat. September 21st:
Langley RFC at United Rugby Club (Hume Park)     1:00pm
Abbotsford RFC at Kamloops Rugby Club (Rayleigh Rugby Park) 1:00pm
Bayside AA at Kelowna (Parkinson Rec) 2:30pm
Richmond RFC at UBC Braves (Wolfson Fields) 1:00pm
Seattle RFC at Surrey Beavers (Sullivan Heights) 1:00pm

Lower Mainland Third Division - Sat. September 21st:
Meraloma 0 - 5 Capilano A MERALOMA DEFAULT
Ridge Meadows at Surrey Beavers (Sullivan Heights) 11:30am
Richmond RFC at UBC (Wolfson Fields) 11:30am
Kats RFC at Vancouver Rowing Club (Brockton Oval) 11:30am
Mountain Old Boys at Capilano-B (Klahanie Park) 1:00pm
Burnaby Lake at Chilliwack RFC (Yarrow Sports Field) 1:00pm
Abbotsford RFC at Scribes RFC (Trout Lake) 1:00pm

Vancouver Island Barnard Cup (Elite) - Sat. September 21st:
UVic Vikes at Castaway Wanderers (Windsor Park) 2:45pm
Velox Valhallians at James Bay AA (MacDonald Park) 2:45pm

Vancouver Island First Division - Sat. September 21st:
TIMES CUP: Comox Kickers at Cowichan Rugby Club (Cowichan) 2:30pm
TIMES CUP: UVic Norsemen at Castaway Wanderers (Windsor Park) 1:00pm
TIMES CUP: Port Alberni at Nanaimo Hornets (May Bennett) 1:00pm
TIMES CUP: Velox Academy at James Bay (MacDonald Park) 1:00pm

Vancouver Island Third Division:
Sat. Sept 21st: Powell River at Cowichan (Cowichan) 1:00pm

--

BC RUGBY WOMEN'S LEAGUES

Women's Lower Mainland Tier One - Sat. September 21st:
Bayside AA at Capilano RFC (Klahanie Park) 11:30am
Seattle Mudhens at Kamloops (Rayleigh Rugby Park) 11:30am
United Rugby Club at Seattle RFC (Seattle) 11:30am
Burnaby Lake at SFU (SFU) 11:30am

Women's Lower Mainland Tier Two - Sat. September 21st:
UBCO Heat at Kelowna (Parkinson Rec) 10:00am
Brit Lions at Meraloma (Connaught Park) 10:00am

Vancouver Island Senior Women - Sat. September 21st:
Velox Valkyries at Cowichan (Cowichan Rugby Club) 11:30am

--

BC RUGBY AGE GRADE LEAGUES

Men's Under-20 - Sat. September 21st:
UVic Vikes at Capilano RFC (Klahanie Park) 11:30am

Lower Mainland U19 Men - Sat. September 21st:
TIER 1: Abbotsford RFC at Bayside AA (South Surrey Athl Complex) 10:00am
TIER 1: Capilano RFC at UBCOB Ravens (Jericho Park) 10:00am
TIER 2: Langley RFC at Burnaby Lake (Burnaby Lake Sports Complex) 10:00am
TIER 2: United at Richmond RFC (King George Park) 10:00am
TIER 2: Kelowna at Surrey Beavers (Sullivan Heights) 10:00am

Lower Mainland U17 Men - Sun. September 22nd:
TIER 1: Capilano at Bayside (South Surrey Athl Complex) 1:30pm
TIER 1: Abbotsford at UBCOB Ravens (Jericho Park) 12:30pm
TIER 2: Langley at Chiliwack (Yarrow Sports Field) 12:30pm
TIER 2: Richmond at Brit Lions (John Oliver Park) 12:30pm
TIER 2: United at Surrey (Sullivan Heights) 12:30pm
TIER 2: Bayside-2 at Bayside-U16 (South Surrey Athl Park) 12:30pm

Lower Mainland U15 Boys - Sun. September 22nd:
Capilano RFC at Bayside AA (South Surrey Athl Park) 10:30am
Rowers at Abbotsford RFC (CFV Exhibition) 11:15am
Surrey BYE WEEKEND

Island U18 Men - Sun. September 22nd:
James Bay at Velox Valhallians (Velox RFC) 2:30pm
Castaway Wanderers at Nanaimo (May Bennett) 2:30pm
Langford RFC at Comox Kickers (Cumberland Village Park) 2:30pm

Island U16 Boys - Sun. September 22nd:
Castaway Wanderers at Velox Valhallians POSTPONED 

Island U14 Boys - Sun. September 22nd:
Island Jamboree hosted by Comox Kickers (Cumberland Village Park) 11:30am

-30-




 


Send this page to a friend

Show Other Stories

Top Right Rotation

Calendar Events

Facebook
Twitter to bcru
YouTube BC Rugby Union
BC Sevens Series
BC 125th Anniversary Gala Dinner
Japan Game
BM Logo Rotation


Copyright BC Rugby Union 2012