Logo
HappyWater

News

BC Rugby Playoffs Schedule: May 4, 2013
 
Published Thursday, May 2, 2013
by Andrew Smith, BC Rugby Communications

https://ivrnethosting.com/bcrugby/clientuploads/-Photos_NewsandEvent_Articles/Men's Club/2012-13/WEB-Rowers-2012-Okanagan-Spring-Brewery-Champs.jpg

VANCOUVER, BC - The first round of BC Rugby provincial club finals is underway this weekend with the Women's First Division and Second Division Championships being hosted at Stanley Park's Brockton Oval. The double-header kicks off at 11:30am with United Rugby Club scrumming down against the Ridge Meadows Bruins for the Langara Fishing Adventures Division Two Ged Griffiths Cup. At 1:15pm, the Nanaimo Hornets will face top-seeded Kamloops Rugby Club for the Big Kahuna Division One Karen Moore Cup.

Across the province 12 semifinal matches will also be taking place this weekend as club sides battle for berths into BC Rugby's championship weekend on May 11th. Defending Canadian Direct Insurance Premier League side Capilano RFC will have four teams competing in the Premier, Ceili's Cup First Division and Third Division semifinals. Both Victoria's Velox Valhallians and Abbotsford RFC will each field three teams with representation in the Okanagan Spring Brewery Leagues One and Two as well as the third division.

Venues and kickoff times for Saturday, May 11th will be determined after the semifinals have wrapped on May 4th.

--

BC RUGBY WOMEN'S LEAGUES

Women's Langara Fishing Adventures Division Two - Sat. May 4th:
PROVINCIAL FINAL - GED GRIFFITHS CUP:
United Rugby Club vs Ridge Meadows (Brockton Oval) 11:30am

Women's Big Kahuna Division One - Sat. May 4th:
PROVINCIAL FINAL - KAREN MOORE CUP:
Nanaimo Hornets vs Kamloops RFC (Brockton Oval) 1:15pm

Women's Adidas Premiership - Sat. May 4th:
BYE WEEKEND - Provincial Final on May 11th


--

BC RUGBY MEN'S LEAGUES

Canadian Direct Insurance Premier League - Sat. May 4th
SEMIFINALS: Castaway Wanderers at Burnaby Lake (Burnaby Lake Sports Complex) 2:45pm
SEMIFINALS: Capilano RFC at James Bay AA (MacDonald Park) 3:00pm

Ceili's Cup (First Division) League - Sat. May 4th:
SEMIFINALS: Meraloma Rugby Club at UVic Norsemen (Wallace Field) 1:15pm
SEMIFINALS: Capilano RFC at Burnaby Lake (Burnaby Lake Sports Complex) 11:30am

First Division Island & Okanagan Spring Brewery League - Sat. May 4th:
SEMIFINALS: Vancouver Rowing Club at UBC Thunderbirds (Wolfson Fields) 2:45pm
SEMIFINALS: Abbotsford at Velox Valhallians (Velox RFC) 3:00pm

Okanagan Spring Brewery League Two and Island First Div - Sat. May 4th:
SEMIFINALS: Abbotsford at Velox Academy (Velox RFC) 1:15pm
SEMIFINALS: Surrey at Vancouver Rowing Club (Wolfson Fields, UBC) 1:00pm

Third Division - Sat. May 4th:
Tier A
SEMIFINALS: Kats RFC at Capilano-A (Klahanie Park) 2:30pm
SEMIFINALS: Brit Lions at Velox Valhallians (Velox RFC) 11:30am

Tier B
SEMIFINALS: Rowers at Abbotsford (CFV Exhibition) 11:30am
SEMIFINALS: Capilano-B at Comox Kickers (Cumberland Village Park) 1:00pm

-30-


Send this page to a friend

Show Other Stories

Top Right Rotation

Calendar Events

Facebook
Twitter to bcru
YouTube BC Rugby Union
BC Sevens Series
Japan Game
BM Logo Rotation


Copyright BC Rugby Union 2012