Logo

News

BC Rugby Weekend Schedule: April 27-28, 2013
 
Published Thursday, April 25, 2013


BC RUGBY WOMEN'S LEAGUES

Women's Adidas Premiership - Sat. April 27th:
SEMIFINALS: no.4 SFU at no.1 Velox Valkyries (Velox RFC) 11:30am
SEMIFINALS: no.3 Burnaby Lake at no.2 United Rugby Club (Centennial Oval 1:00pm

Women's Big Kahuna Division One - Sat. April 27th:
SEMIFINALS: no.4 Meraloma at no.1 Kamloops (Rayleigh Rugby Park) 11:30am
SEMIFINALS: no.3 Nanaimo at no.2 Abbotsford RFC (CFV Exhibition) 11:30am

Women's Langara Fishing Adventures Division Two - Sat. April 27th:
SEMIFINALS: no.4 Burnaby Lake at no.1 Ridge Meadows (Maple Ridge Secondary) 10:00am
SEMIFINALS: no.3 Comox Kickers at no.2 United (Centennial Oval) 11:30am

--

BC RUGBY MEN'S LEAGUES

Lower Mainland Third Division - Sat. April 27th:
Tier A:
no.6 Kelowna 0 - 5 no.1 Capilano-A KELOWNA DEFAULT
no.5 Burnaby Lake at no.2 Brit Lions (John Oliver Park) 1:00pm
no.4 Mountain Old Boys at no. 3 Kats RFC (Jericho Park) 1:00pm
Tier B:
no.6 Ridge Meadows at no.1 Abbotsford (CFV Exhibition) 1:00pm
no.5 Vancouver Rowing Club at no.2 Burnaby-B (Brockton Oval) 11:30am
no.4 Chilliwack RFC at no.3 Capilano-B (Klahanie Park) 11:30am

Vancouver Island First Division - Sat. April 27th:
ISLAND FINAL: Nanaimo Hornets at Velox Valhallians (Velox RFC) 1:15pm

Vancouver Island Third Division - Sun. April 28th:
ISLAND FINAL: Comox Kickers at Velox Valhallians (Cowichan Rugby Club) 1:00pm

Okanagan Spring Brewery League One - Sat. April 27th:
Make-Up Weekend
Richmond RFC at UBC Thunderbirds (King George Park 2:30pm
United Rugby Club at Vancouver Rowing Club (Brockton Oval) 2:30pm
Seattle RFC at Kamloops (Tournament Capital Ranch) 2:30pm

Okanagan Spring Brewery League Two - Sat. April 27th:
Make-Up Weekend
Richmond RFC at UBC Thunderbirds (King George Park) 1:00pm
United Rugby Club at Vancouver Rowing Club (Brockton Oval) 1:00pm
Seattle RFC at Kamloops (Tournament Capital Ranch) 1:00pm

Canadian Direct Insurance Premier League - Sat. April 27th:
BYE WEEKEND - Semifinals on May 4th
SEMIFINALS: no.4 Castaway Wanderers at no.1 Burnaby Lake (Burnaby Lake Sports Complex) 2:45pm
SEMIFINALS: no.3 Capilano RFC at no.1 James Bay AA (MacDonald Park) 2:45pm

Ceili's Cup (First Division) League - Sat. April 27th:
BYE WEEKEND - Semifinals on May 4th
SEMIFINALS: no.4 Meraloma Rugby Club at no.1 UVic Norsemen (Wallace Field) 1:00pm
SEMIFINALS: no.3 Capilano RFC at no.2 Burnaby Lake (Burnaby Lake Sports Complex) 1:00pm




Send this page to a friend

Show Other Stories

Top Right Rotation

Calendar Events

Facebook
Twitter to bcru
YouTube BC Rugby Union
BC Sevens Series
BC 125th Anniversary Gala Dinner
Japan Game
BM Logo Rotation


Copyright BC Rugby Union 2012