Logo
HappyWater

News

BC Rugby Weekend Schedule: March 15-17, 2013
 
Published Thursday, March 14, 2013

BC RUGBY PROVINCIAL TEAM TRIALS/ID SESSIONS

BC Elite Youth Sevens - Fri. March 15th
U16 Player ID Session (Wolfson Fields, UBC) 7:00pm
Trial is for players born in '98 and '97
Contact: Shane Thompson sthompson@bcrugby.com

--

BC RUGBY UPCOMING GAMES

Canadian Direct Insurance Premier League - Sat. March 16th:
Meraloma Rugby Club at James Bay AA (MacDonald Park) 2:45pm
Burnaby Lake at UVic Vikes (Wallace Field) 2:45pm
UBCOB Ravens at Castaway Wanderers (Windsor Park) 2:45pm
Capilano RFC at Bayside AA (South Surrey Athl Park) 2:45pm

Ceili's Cup (First Division) League - Sat. March 16th:
Meraloma Rugby Club at James Bay AA (MacDonald Park) 1:00pm
Burnaby Lake at UVic Norsemen (Wallace Field) 1:00pm
UBCOB Ravens at Castaway Wanderers POSTPONED
Capilano RFC at Bayside AA (South Surrey Athl Park) 1:00pm

Okanagan Spring Brewery League One - Sat. March 16th:
Kamloops RFC at UBC Thunderbirds (Wolfson Fields) 2:30pm
Surrey Beavers at Langley RFC (Crush Crescent) 2:30pm
Abbotsford RFC at Richmond RFC (King George Park) 2:30pm
Vancouver Rowing Club at Seattle RFC (Magnuson Park) 2:30pm

Okanagan Spring Brewery League Two - Sat. March 16th:
Kamloops RFC at UBC (Wolfson Fields) 1:00pm
Surrey Beavers at Langley RFC (Crush Crescent) 1:00pm
Abbotsford RFC at Richmond RFC (King George Park) 1:00pm
Vancouver Rowing Club at Seattle RFC (Magnuson Park) 1:00pm

Lower Mainland Third Division - Sat. March 16th:
Capilano-A at Bayside (South Surrey Athl Park) 11:30am
Vancouver Rowing Club at Burnaby-B (Rupert Park) 11:30am
Ridge Meadows at UBC (Wolfson Fields) 11:30am
Abbotsford RFC at Richmond RFC (King George Park) 11:30am
Burnaby Lake at Scribes RFC (Rupert Park) 1:00pm
Surrey Beavers at Chilliwack RFC (Yarrow Sports Field) 11:30am
Mountain Old Boys at Kats RFC (Balaclava) 1:00pm
SFU at Capilano-B (Lucas Centre) 2:00pm
Meraloma Rugby Club at Brit Lions (John Oliver Park) 1:00pm

Vancouver Island First Division - Sat. March 16th:
COWICHAN CUP: Port Alberni at Cowichan (Cowichan Rugby Club) 1:00pm
EXHIBITION: Nanaimo Hornets at Comox Kickers (Cumberland Village Park) 1:00pm
COWICHAN CUP: Velox Academy at Velox Valhallians moved to Fri. March 15th (Goudy Field) 6:30pm

Vancouver Island Third Division - Sun. March 17th:  
Powell River at Castaway Wanderers (Windsor Park) 1:00pm
Cowichan at Velox Valhallians (Velox RFC) 1:00pm
EXHIBITION: James Bay at UVic Saxons (Wallace Field) 1:00pm

--

BC RUGBY WOMEN'S LEAGUES

Women's Adidas Premiership - Sat. March 16th:
Capilano RFC at UVic Vikes (Wallace Field) 11:30am
Bayside AA at Simon Fraser University (Gordon Park) 1:00pm
Burnaby Lake at United Rugby Club (Coquitlam Town Centre) 11:30am

Women's Big Kahuna Division One - Sat. March 16th:
Nanaimo Hornets at Kamloops RFC (Rayleigh Rugby Park) 11:30am
Cowichan at Kelowna (Parkinson Rec Centre) 11:30am
Meraloma at Brit Lions (John Oliver Park) 11:30am

Women's Langara Fishing Adventures Division Two - Sat. March 16th:
Comox Kickers at SFU (Gordon Park) 11:30am
Burnaby Lake at United (Coquitlam Town Centre) 10:00am
Meraloma at Ridge Meadows (Thomas Haney) 10:00am


--

BC RUGBY JUNIOR LEAGUES

Lower Mainland U16 Men - Sun. March 17th:
Bye Weekend - Spring Break

Lower Mainland U14 Boys - Sun. March 17th:
Bye Weekend - Spring Break

Lower Mainland U13 Boys - Sun. March 17th:
Bye Weekend - Spring Break

-30-


Send this page to a friend

Show Other Stories

Top Right Rotation

Calendar Events

Facebook
Twitter to bcru
YouTube BC Rugby Union
BC Sevens Series
USA 7s
BM Logo Rotation


Copyright BC Rugby Union 2012