Logo
onlineshop

News

BC Rugby Weekend Schedule: November 24-25,  2012
 
Published Friday, November 23, 2012
by Andrew Smith, BC Rugby Communications

clientuploads/-Photos_NewsandEvent_Articles/Men's Club/2011/WEB-Burnaby-2011-Trophies.jpg

BC RUGBY MEN'S LEAGUES


Canadian Direct Insurance Premier League - Sat. November 24th:
James Bay AA at UVic Vikes (Wallace Field) 2:30pm

Ceili's Cup League (Tier 1 First Division) - Sat. November 24th:
James Bay AA at UVic Norsemen (Wallace Field) 12:45pm

Vancouver Island First Division - Sat. November 24th:
TIMES CUP Cowichan at Velox Valhallians (Velox RFC) 1:00pm
TIMES CUP Nanaimo at Port Alberni (Port Alberni) 1:00pm
Velox Valhallians at UVic Saxons (Wallace Field) 11:30am

Okanagan Spring Brewery League One - Sat. November 24th: 
Richmond RFC at Langley RFC (Crush Crescent) 2:30pm
Kamloops Rugby Club at United Rugby Club (Coquitlam Town Centre) 2:30pm
Seattle RFC at UBC Thunderbirds POSTPONED
Vancouver Rowing CLub at Surrey Beavers (Sullivan Heights) 2:30pm

Okanagan Spring Brewery League Two - Sat. November 24th:
Richmond RFC at Langley RFC (Crush Crescent) 1:00pm
Kamloops Rugby Club at United Rugby Club (Coquitlam Town Centre) 1:00pm
Seattle RFC at UBC Thunderbirds POSTPONED
Vancouver Rowing CLub at Surrey Beavers (Sullivan Heights) 1:00pm

Men's Lower Mainland Third Division Finals - Sat. November 24th: 
CUP FINAL: Capilano-A vs Kats (Stadium Field, Klahanie Park) 2:30pm
PLATE FINAL: Abbotsford vs Meraloma (Stadium Field, Klahanie Park) 1:00pm
BOWL FINAL: Brit Lions vs Kelowna (Yarrow Sports Field, Chilliwack) 1:00pm
SHIELD FINAL: Bayside vs Chilliwack (Yarrow Sports Field, Chilliwack) 11:30am

--

BC RUGBY WOMEN'S LEAGUES

Lower Mainland Tier One - Sat. November 24th: 
ANNA SCHNELL CUP FINAL: Burnaby Lake at Bayside AA (John Oliver Park, Delta) 1:30pm
BOWL FINAL: SFU at United (John Oliver Park, Delta) 12:00pm
SHIELD FINAL: Capilano at Kamloops (John Oliver Park, Delta) 10:30am

Lower Mainland Tier Two - Sat. November 24th: 
WCWRA CUP FINAL: Kelowna at Abbotsford (John Oliver Park, Delta) 1:00pm
BOWL FINAL: Ridge Meadows at Brit Lions (John Oliver Park, Delta) 11:30am
SHIELD FINAL: UBC at United Rugby Club (John Oliver Park, Delta) 10:00am

Vancouver Island Senior Women - Sat. November 24th:
Cowichan at Comox Kickers (Cumberland Village Park) 11:30am
Velox at Port Alberni (Port Alberni) 11:30am
UVic Vikes at Nanaimo (May Bennett) 11:30am


--

BC RUGBY JUNIOR LEAGUES

Lower Mainland U19 Men - Sat. November 24th:
PROVINCIAL FINAL: Cowichan at UBCOB Ravens (Jericho Park) 2:00pm
TIER 2 FINAL: United at Kelowna (City Park Field) 1:00pm

U18 Women - Sun. November 25th:
PROVINCIAL FINAL: Bayside at Abbotsford (CFV Exhibition) 10:00am

U17 Men - Sun. November 25th:
PROVINCIAL FINAL: Castaway Wanderers at Capilano RFC (Klahanie Park) 1:00pm
TIER 1 3/4 PLAYOFF: UBCOB Ravens at Abbotsford (CFV Exhibition) 12:30pm
TIER 1 5/6 PLAYOFF: Langley at Rowers (Brockton Oval) 11:30am
TIER 2 RED FINAL: Surrey at Richmond (King George Park) 12:30pm
TIER 2 BLUE FINAL:  Bayside U16-A at Capilano U16 (Klahanie Park) 11:15am
TIER 2 BLUE 3/4 PLAYOFF: Chilliwack/Brits at United (Banting Middle School) 12:30pm
TIER 2 BLUE 5/6 PLAYOFF: Bayside-2 v Meraloma (South Surrey Athl Park) 10:45am

U15 Boys - Sun. November 25th:
Jamboree (John Oliver Park, Delta) 11:30am

U14 Boys - Sun. November 25th:
Jamboree (Sullivan Heights, Surrey) 10:00am

U13 Boys - Sun. November 25th:
Jamboree (UBC Wolfson Fields, Vancouver) 10:00am 

-30-


Send this page to a friend

Show Other Stories


Calendar Events

Facebook
Twitter to bcru
BC Sevens Series
Japan Game
sponsors loop2


Copyright BC Rugby Union 2012