Logo
HappyWater

News

BC Rugby Weekend Schedule: November 3-4, 2012
 
Published Friday, November 2, 2012


BC RUGBY MEN'S LEAGUES

Canadian Direct Insurance Premier League - Sat. November 3rd:
James Bay AA at Capilano RFC (Klahanie Park) 2:45pm
Burnaby Lake at Bayside AA (South Surrey Athl Complex) 2:45pm
UBCOB Ravens at Meraloma Rugby Club (Connaught Park) 2:45pm
Castaway Wanderers at UVic Vikes (Wallace Field) 2:45pm

Ceili's Cup League (Tier 1 First Division) - Sat. November 3rd: 
James Bay AA at Capilano RFC (Klahanie Park) 1:00pm
Burnaby Lake at Bayside AA (South Surrey Athl 1:00pm
UBCOB Ravens at Meraloma Rugby Club (Connaught Park) 1:00pm
Castaway Wanderers at UVic Norsemen (Wallace Field) 1:00pm

Okanagan Spring Brewery League One - Sat. November 3rd: 
UBC Thunderbirds at Richmond RFC (King George Park) 2:30pm
Seattle RFC at Kamloops RFC (Burnaby Lake Sports Complex) 2:30pm
Surrey Beavers AA at United Rugby Club (Hume Park) 2:30pm
Vancouver Rowing Club at Abbotsford RFC (CFV Exhibition) 2:30pm

Okanagan Spring Brewery League Two - Sat. November 3rd: 
UBC at Richmond POSTPONED
Seattle RFC at Kamloops RFC (Burnaby Lake Sports Complex) 1:00pm
Surrey Beavers AA at United Rugby Club (Hume Park) 1:00pm
Vancouver Rowing Club at Abbotsford RFC (CFV Exhibition) 1:00pm

Lower Mainland Third Division - Sat. November 3rd: 
UBC at Capilano-A (Balmoral, North Van) 11:30am
Kelowna at Capilano-B (Klahanie Park) 1:00pm
Burnaby Lake 5 - 0 Bayside BAYSIDE DEFAULT
Rowers at Abbotsford (CFV Exhibition) 11:30am
Kats at Meraloma (Balaclava) 11:30am
Mountain Old Boys at Brit Lions (John Oliver Park) 1:00pm
Scribes at Ridge Meadows (Thomas Haney) 11:30am
Surrey at Chilliwack (Yarrow Sports Field) 1:00pm

Vancouver Island First Division - Sat. November 3rd: 
COWICHAN CUP: Nanaimo at Cowichan (Cowichan Rugby Club) 1:00pm
COWICHAN CUP: Port Alberni at Velox Valhallians (Velox RFC) 1:00pm

Vancouver Island Third Division - Sun. November 4th: 
Nanaimo at Velox (Velox RFC) 1:00pm
Port Alberni 0 - 20(+1) Comox Kickers PABS DEFAULT

--

BC RUGBY WOMEN'S LEAGUES

Women's Lower Mainland Tier One - Sat. November 3rd:
Burnaby Lake at Meraloma Rugby Club (Balaclava) 1:00pm
Bayside AA at United Rugby Club (Coquitlam Town Centre) 11:30am
Kamloops RFC ast Capilano RFC (Klahanie Park) 11:30am

Women's Lower Mainland Tier Two - Sat. November 3rd:
UBC 5 - 0 United UNITED DEFAULT
Burnaby Lake 0 - 5 Abbotsford BURNABY DEFAULT
Kelowna at Brit Lions (John Oliver Park) 11:30am

Vancouver Island Senior Women - Sat. November 3rd:
Port Alberni 0 - 5 Comox Kickers PABS DEFAULT
Nanaimo Hornets at Cowichan (Cowichan Rugby Club, Herd Rd) 11:30am

--

BC RUGBY JUNIOR LEAGUES

Lower Mainland U19 Men - Sat. November 3rd:
TIER 1: Rowers at Abbotsford (CFV Exhibition) 10:00am
TIER 1: Surrey At UBCOB Ravens (Jericho Park) 10:00am
TIER 1: Capilano at Bayside (South Surrey Athl Park) 10:00am
TIER 2: Kelowna at Langley (Crush Crescent) 12:00pm
TIER 2: Burnaby Lake at United (Hume Park) 10:00am
TIER 2: Kats at Bayside-2 (South Surrey Athl Park) 10:00am
TIER 2: Kamloops at Richmond MATCH CANCELLED

U18 Women - Sun. November 4th:
Abbotsford at United (Hume Park) 11:30am
Castaway Wanderers 0 - 5 Richmond-Lions CASTAWAYS DEFAULT
Cowichan at Capilano-Burnaby (Klahanie Park) 11:30am

Lower Mainland U17 Men - Sun. October 28th:
TIER 1: Bayside at Rowers (Brockton Oval) 12:15pm
TIER 1: Capilano at Abbotsford (CFV Exhibition) 12:15pm
TIER 2 BLUE: Meraloma at Chilliwack-Brits (John Oliver Park) 12:30pm
TIER 2 BLUE: Capilano U16 at United (Banting Middle School) 12:30pm
TIER 2 BLUE: Ridge Meadows at Bayside U16-A (South Surrey Athl Park) 12:30pm
TIER 2 BLUE: Kelowna at Bayside U16-B (South Surrey Athl Park) 12:30pm
TIER 2 RED: Bayside U17-B at Langley (Crush Crescent) 12:30pm
TIER 2 RED: UBCOB Ravens at Surrey (Sullivan Heights) 12:30pm
TIER 2 RED: Richmond at Burnaby (Burnaby Lake Sports Complex) 12:30pm

Lower Mainland U15 Boys - Sun. November 4th:
Capilano at Bayside (South Surrey Athl Park) 11:15am
Abbotsford at Rowers (Brockton Oval) 11:15am

TrueBlue Mini Jamboree - Sun. November 4th:
Mini Jamboree hosted by Burnaby Lake (Burnaby Lake Sports Complex) 10:00am

Vancouver Island U19 Men - Sun. November 4th:
Velox at James Bay (MacDonald Park) 2:30pm
Cowichan at Castaway Wanderers (Windsor Park) 2:30pm

Vancouver Island U17 Men - Sun. November 4th:
Nanaimo at Velox (Velox RFC) 1:00pm
Langford at Port Alberni (Port Alberni) 1:00pm
Cowichan 0 - 20(+1) Castaway Wanderers COWICHAN DEFAULT

Vancouver Island U15 Boys - Sun. November 4th:
Cowichan at Castaway Wanderers (Windsor Park) 11:30am

-30-


Send this page to a friend

Show Other Stories

Top Right Rotation

Calendar Events

Facebook
Twitter to bcru
YouTube BC Rugby Union
BC Sevens Series
Japan Game
BM Logo Rotation


Copyright BC Rugby Union 2012